Oznámení o realizaci nového projektu

30.06.2017

Kaj indži inači – u nas po našymu. Lidová kultura Těšínského Slezska
ČÍSLO PROJEKTU CZ.11.2.45/0.0/0.0/15_003/0000332

Město Cieszyn a COK Dom Narodowy Cieszyn ve spolupráci s projektovými partnery městem Český Těšín a Domem dětí a mládeže Český Těšín podali koncem března 2016 projektovou žádost pod názvem „Kaj indži inači – u nas po našymu. Lidová kultura Těšínského Slezska“. v rámci programu Interreg V-A Česká republika – Polsko 2014-2020. Ta byla následně Monitorovacím výborem doporučena k financování.

Cílem projektu je zvýšení turistické atraktivity na základě společné turistické nabídky budované okolo fenoménu a dědictví těšínské lidové kultury. Za tímto účelem vznikne společné Centrum Folklóru Těšínského Slezska, které bude místem prezentace a koordinace turistického produktu založeného na lidové kultuře Těšínského Slezska. Díky vytvoření Centra, které bude fungovat celoročně, dojde k prodloužení turistické sezóny, zejména v zimním období, kdy se nekonají jiné různé populární kulturní události, které by přitahovaly davy turistů do města nad Olší. Specifickým cílem projektu je přilákání nových turistů do města, kteří se díky komplementární a různorodé turistické nabídce zdrží v Cieszynie/Českém Těšíně na delší dobu, díky čemuž dojde k rozvoji služeb v oblasti cestovního ruchu. Rozvoj cestovního ruchu bude mít následně pozitivní vliv na růst počtu stabilních a trvalých pracovních míst.

Mezi hlavní úlohy partnerů bude patřit zmapování a vytvoření přeshraniční sítě spolupráce subjektů a osob, jejichž činnost směřuje k zachování a podpoře nehmotné lidové kultury na obou stranách hranice, a vytvoření co nejširší turistické nabídky zakládající se na tradičních kulturních hodnotách předávaných z generace na generaci.  Vznik společného Centra Folklóru Těšínského Slezska, které bude disponovat dvěma pobočkami: v Národním domě (Dom Narodowy) v Cieszyně a v Domu dětí a mládeže v Českém Těšíně. V obou pobočkách bude mít turista možnost aktivního zapojení se do workshopů, sám si bude moci vyzkoušet vypálit keramické nádobí nebo si na něm namalovat typický těšínský vzor pod odborným dohledem lektora.
Budou vytyčeny 3 přeshraniční turistické trasy propojující lidovou kulturu, typická místa a
osoby na území Cieszyna/Českého Těšína. Trasy budou propojeny mobilní aplikací a budou prvkem
městské hry, po jejímž absolvování bude turista v Centru odměněn drobným upomínkovým
předmětem s typickými těšínskými motivy.
Vytvořen bude společný turistický kalendář lidové kultury Těšínského Slezska - aktivity, které mají za cíl prezentaci a zpřístupnění hmotných a nehmotných elementů dědictví Těšínského Slezska turistům.

Fyzická realizace projektu byla zahájena 2. 1. 2017 a předpokládané datum ukončení realizace projektu je 29. 12. 2019. Projekt je spolufinancován Evropskou unií z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj – Program Interreg V-A Česká republika-Polsko 2014-2020.
Finanční spoluúčast Evropské unie na podporovaném projektu v případě projektového partnera DDM Český Těšín činí 187 850 EUR. Finanční prostředky ze státního rozpočtu ČR činí 11 050 EUR. Celkové způsobilé náklady partnera projektu 221 000 EUR.

Lucie Bačíková
Koordinátor projektu