Novinky

06.11.2018 POZOR! NOVÉ KURZY!

Vážení rodiče, nabízíme vám nové kurzy - clogging - americký step a irský step. Kurzy začínají od 13.11.2018. Bližší informace a přihlášení v sekci: akce a kurzy

25.10.2018 POLE DANCE - tanec na tyči

To tady ještě nebylo! Připravili jsme pro vás NOVĚ velmi zajímavý kurz POLE DANCE (tanec na tyči). Jde o moderní taneční disciplínu, která spojuje dohromady prvky několika tanců s prvky moderní gymnastiky, akrobacie, moderního a volného tance. Začínáme ve čtvrtek 15.11.2018 od 16,30hod. Kurz je připraven pro děti i dospělé. Více informací k akci naleznete v sekci akce, kurzy.

01.10.2018 OPRAVA SERVERU DDM Frýdecká 32

Vážení rodiče, omlouváme se za technické problémy s elektronickou poštou z důvodu výměny nového serveru. přihlášky do zájmových útvarů budou postupně odesílány jakmile se server zprovozní. Eventuálně můžete přijít osobně na pokladnu , kde si přihlášky vyzvednete a zaplatíte. Děkujeme za pochopení.

25.09.2018 INFORMAČNÍ SCHŮZKY!

Vážení rodiče, tento týden jsme pro Vás připravili ukázky kroužků v naši nové budově DDM na ulici Frýdecká 32. Stále máme pro vás volná místa na zájmových útvarech. Neváhejte a přijďte mezi nás!

27.08.2018 Zahájení školního roku 2018/2019

Vážení rodiče, milé děti, žáci a studenti dnešním dnem byl spuštěn náhled kroužků na rok 2018/19 (sekce Kroužky 2018/19). Činnost Domu dětí a mládeže bude zahájená informačními schůzkami v týdnu od 24.9.-27.9. 2018. V tomto týdnu máte možnost navštívit jakýkoli vámi zvolený zú a získat o něm informace. Informace budou podávat pouze pedagogové daných zú. Kroužky budou zahájeny 1. 10. 2018 a ukončeny 31. 5. 2019. Možnost přihlásit se on-line bude spuštěna 3. 9. 2018 - poté bude vystavena předběžná přihláška – rezervace do zú. TU ZATÍM NEPLAŤTE!! Využijte možnosti informačních schůzek, kde získáte podrobné informace a můžete si vybrat, zda je tento kroužek pro vaše dítě vhodný. Jste-li již pevně rozhodnuti, můžete úhradu za zú zaplatit již přímo na pokladně DDM – Frýdecká 32 – v pokladních hodinách. Prosím pečlivě prostudujte systém vratek. Platby přihlášek on-line i v hotovosti budou spuštěny od 1. 10. 2018. Od tohoto dne budeme hromadně odesílat ZÁVAZNÉ PŘIHLÁŠKY k on-line platbám, kde obdržíte var.symbol, číslo účtu a další informace k platbě. Z důvodu GDPR je rodič povinen doručit podepsanou přihlášku osobně na pokladnu DDM . Informace o kurzech naleznete v sekci Akce, Kurzy, kde je pro vás připravena nabídka např.: Akrobacie na šálách, kurz Koně, Kurz Baletu, virtuální realita aj.

Dny židovské kultury

DNI KULTURY ŻYDOWSKIEJ/DNY ŽIDOVSKÉ KULTURY 

9. – 13. 10. 2013 Cieszyn-Český Těšín

9 X,

8.00 hodin, Základní školy v Českém Těšíně

„Historie a současnost židovského národa, významné osobnosti”

Workshop pro ZŠ a SŠ

 

godz. 10.00 COK „Dom Narodowy”, Cieszyn
WARSZTATY TAŃCA ŻYDOWSKIEGO DLA DZIECI – poprowadzi je choreograf Dorota Herok i pedagog Urszula Marek (zapisy do 4.10, bilety: 5 zł w COK)

godz. 17.30 COK „Dom Narodowy”, Cieszyn
LOSY KOBIET W CZASIE ZAGŁADY – prelekcja Małgorzaty Fus (Żydowskie Muzeum Galicja)

Przez całe stulecia zajścia antyżydowskie, antysemickie ataki i pogromy w Europie były skierowane raczej przeciw mężczyznom, niż kobietom. Sytuacja zmieniła się w czasie II wojny światowej. Tak zwane „ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej” było jednym z pierwszych w historii przypadków, kiedy kobiety i dzieci potraktowano tak samo, jak mężczyzn – otwarcie i bez najmniejszych wątpliwości skazano je na śmierć...

Małgorzata Fus - absolwentka Katedry Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalizuje się w tematyce żydowskiego teatru i literatury. W Muzeum Galicja zajmuje się tworzeniem programów edukacyjnych przeznaczonych dla młodzieży szkolnej z Polski i zagranicy oraz przygotowywaniem szkoleń dla nauczycieli i edukatorów.

10 X,
8.00 hodin, Základní školy v Českém Těšíně

„Historie a současnost židovského národa, významné osobnosti”

Workshop pro ZŠ a SŠ

 

godz.10.00, COK Dom Narodowy, Cieszyn
„POKAZY POFESTIWALOWE 9. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU FILMOWEGO ŻYDOWSKIE MOTYWY” - dla uczniów szkół średnich z Czeskiego Cieszyna
Arnošt Lustig (Czechy, 2012, 53', reż. Eva Lustigová)
Po projekcji filmu zapraszamy na dyskusję
.


godz.17.00, COK Dom Narodowy, Cieszyn
KONCERT PGR FEAT. SAGIT ZILBERMAN (Polska/Izrael)
bilety: 20 zł w COK

Projekt P.G.R. jest efektem fascynacji muzyką żydowską, polskim folkiem i jazzem. Projekt powstawał w Polsce i Niemczech przy udziale Grzegorza Rogali i izraelskiej saksofonistki Sagit Zilberman.

Wystąpił na znaczących festiwalach – zarówno jazzowych jak i klezmerskich oraz w najsłynniejszych klubach jazzowych w Polsce. Zespół wystąpi w składzie: Grzegorz Rogala (puzon), Sagit Zilberman (saksofon altowy), Jakub Dworak (kontrabas), Grzegorz Jakieła (perkusja).

godz. 19.30 Hotel Liburnia, Cieszyn
WIECZÓR ŻYDOWSKI
W programie muzyka, taniec, degustacja potraw kuchni żydowskiej i win izraelskich (wg zamówienia),  wystawa oraz niespodzianki... 

11 X,
Godz. 10.00 COK „Dom Narodowy”, Cieszyn
DWA KSIĘŻYCE - warsztaty plastyczno-teatralne dla dzieci (7-9 lat) – prowadzenie Mariola i Grzegorz Ptak (zapisy do 4.10, bilety: 5 zł w COK)

W czasie warsztatów dzieci stworzą trójwymiarowe makiety miasteczka żydowskiego. Zainspirujemy się książką M. Kuncewiczowej „Dwa Księżyce”, opowiadającej historię mieszkańców polsko-żydowskiego Kazimierza Dolnego przeł. lat 20 i 30 XX w.

godz. 10.00 COK „Dom Narodowy”, Cieszyn
„POKAZY POFESTIWALOWE 9. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU FILMOWEGO ŻYDOWSKIE MOTYWY”

17.00 hod., Čítárna a literární kavárna AVION, Český Těšín 

ZÁBAVNÝ ÚVOD DO JUDAISMU

Setkání s židovskou tradicí na základě francouzské komedie s Louis de Funesem.

(lektor: Doc. ThDr. Tomáš Novotný, Ostravská univerzita)

 

Doc. ThDr. Tomáš Novotný je český vysokoškolský pedagog, docent na katedře filozofie Filozofické fakulty Ostravské univerzity. Vystudoval Pražskou konzervatoř (skladba, dirigování, lesní roh) a Evangelickou bohosloveckou fakultu v Praze, kde také získal doktorát v oboru Starého zákona (Hebrejské mudrosloví).  

 

12. X,
godz. 10.00 COK „Dom Narodowy”, Cieszyn
„POKAZY POFESTIWALOWE 9. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU FILMOWEGO ŻYDOWSKIE MOTYWY”

Godz. 14.00 Rynek, Cieszyn

MACHOL - TAŃCE W KRĘGU – otwarte warsztaty taneczne – prowadzenie Dorota Herok, Ewa Cybulska-Szymańczuk

Tańce żydowskie integrują i jednoczą pokolenia nie tylko podczas świąt i uroczystości religijnych, szabatów. Chasydzi traktują taniec jako formę modlitwy w ruchu. Tańce żydowskie i izraelskie są bardzo zróżnicowane w swojej formie i tematyce - od prostych tańców po kole odzwierciedlających przeżycia religijne lub opowiadających o codziennym życiu i starożytnych zwyczajach (taniec wojenny, weselny) po bardziej współczesne układy choreograficzne. Uczestnicy warsztatów nauczą się m.in. Maym, Hora Nikorda, Hora Chedera ...
Warsztaty poprowadzą:
Dorota Herok - absolwentka Chrześcijańskiej Szkoły Dramy Pantomimy i Tańca, studiowała pod kier. amerykańskiej aktorki i tancerki K.A. Thompson. Uczestniczyła w wielu warsztatach  tańca żydowskiego i izraelskiego m.in. w Izraelu. Kieruje zespołem tańca „Klezmer” w COK.
Ewa Cybulska-Szymańczuk - tańczyła tańce towarzyskie, rock and rolla, swing, taniec żydowski, od 9 lat zajmuje się tańcem izraelskim. Jest współzałożycielką krakowskiego Zespołu Tańca Izraelskiego „Kachol”.


godz.16.00 COK „Dom Narodowy”, Cieszyn
„CZYM JEST SYNAGOGA? JAKIE SKRYWA TAJEMNICE?” – prezentacja multimedialna Sławomira Pastuszki (Jewish Community Centre)

Sławomir Pastuszka - student judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, członek społeczności żydowskiej w Krakowie (Jewish Community Centre), wieloletni opiekun cmentarza żydowskiego w Pszczynie. Interesuje się sztuką żydowską, szczególnie polichromią synagogalną, cmentarzami żydowskimi, historią Żydów po 1945 r. i genealogią.
W COK opowie o znaczeniu synagogi w społeczności żydowskiej, jej architekturze i wyposażeniu wnętrza oraz o zmianach w jej funkcjonowaniu i wyglądzie na przestrzeni dziejów, ze szczególnym uwzględnieniem cieszyńskich synagog.

 

18.00 hodin, Čítárna a literární kavárna Avion

DOMINIKA WEISS HOŠKOVÁ, JIŘÍ HOŠEK

KONCERT PRO DVĚ VIOLONCELLA

Vstupné: 120 Kč, důchodci a studenti 80 Kč, předprodej Avion a DDM Hrabinská

 

Dominika Hošková (nar. 1982) začala hrát na violoncello ve čtyřech letech. Po studiích
na Pražské konzervatoři a soukromých lekcích u prof. Miloše Sádla pokračovala na Hudební fakultě AMU, kde absolvovala Magisterské studium v Praze ve třídě svého otce Doc. Jiřího Hoška (2007).

V současnosti studuje v Izraeli na Jerusalem Academy of Music (prof. Zvi Plesser - violoncello, prof.
Avi Abramovic - komorní hudba). Její aktivity byly oceněny v červnu 2010 udělením Stříbrné medaile Senátu Parlamentu ČR za šíření dobrého jména a tradic České republiky ve Státě Izrael.

Doc. Mgr. Jiří Hošek
Jiří Hošek je pokládán za jednu z nejvýraznějších postav interpretačního umění současnosti.

Má velmi bohatý repertoár od hudby barokní až po dnešek a je vůbec mnohostranným hudebníkem: byl koncertním mistrem Symfonického orchestru Českého rozhlasu (1991–1996), hrál i ve filmových rolích (režie V. Olmer), komponoval scénickou hudbu pro Divadlo na Fidlovačce, vyvíjí bohaté aktivity i v žánrech populární hudby. Je docentem Hudební fakulty AMU v Praze, kde pedagogicky působí od roku 1994; v březnu 1998 byl jmenován sólistou Českého rozhlasu. Kritika oceňuje na Hoškově hře zvláště brilantní techniku a oduševnělý výraz.

 

13 X, (NIEDZIELA/NEDĚLE)
„ŽIDOVSKÉ PAMÁTKY V HOLEŠOVĚ, ACIBISKUPSKÝ ZÁMEK KROMĚŘÍŽ”

Autobusový zájezd s průvodcem nás bude provázet památkami v Holešově (Šachova synagóga, židovská čtvrt, židovský hřbitov). Návštívíme holešovský i kroměřížský  zámek a jeho zahrady.

 Zájemci se hlásí u p. Šárky Klimoszové, tel. +420 733 530 839 nejpozději do 25. 9. 2013, cena zájezdu 150 Kč (doprava, průvodcovské služby), vstupy do historických objektů si účastníci hradí sami. Vstupenku na zájezd lze koupit na pokladně DDM, Hrabinská 33, Český Těšín nebo v COK Dom Narodowy v Cieszynie (kontakt pro PL-meil: kinga.ciba@domnarodowy.pl, tel. +48 693 121 534).

 

 

WYSTAWY/ VÝSTAVY
9. X – 15 XI, Galeria Domu Narodowego
OBLICZA OPORU. Wojenne fotografie Faye Schulman, żydowskiej partyzantki
wernisaż 9 X, godz. 17.00

Unikalna wystawa prezentująca fotografie autorstwa Faye Schulman, która w czasie II Wojny Światowej  walczyła w sowieckiej brygadzie partyzanckiej w lasach przy dawnej granicy polsko-radzieckiej.
Faye Schulman jest prawdopodobnie jedynym żydowskim fotografem, której udało się uwiecznić rzeczywistość, w której żyli żydowscy partyzanci. Jej niezwykłe zdjęcia pokazują braterstwo, zgrozę i odwagę bojowników, którzy walczyli z nazistami i ocalili życie tysięcy Żydów.
Wystawa zorganizowana przez Jewish Partisan Educational Foundation z San Francisco.
Kurator: dr Jill Vexler
Prezentacja wystawy koordynowana jest przez Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie (
www.galiciajewishmuseum.org)

Biblioteka Pedagogiczna w Cieszynie, ul Stalmacha 14
WYCINANKI ŻYDOWSKIE MARTY GOŁĄB W OBIEKTYWIE DOROTY PAJĄK

Wycinanka żydowska jest wytworem tradycyjnej sztuki żydowskiej, ściśle związanym z religią. Jako forma plastyczna rozwinęła się w XIX w., jednak pierwsze wzmianki o niej sięgają XIII w. Wycinanka pojawia się w życiu religijnego Żyda w chwili jego narodzin, kiedy dobiegało końca, rodzina wspominała zmarłego w rocznicowej wycinance...
Marta Gołąb - artystka plastyk zajmująca się grafiką warsztatową, konserwacją malarstwa sztalugowego oraz wycinanką żydowską. Współpracuje z Festiwalem Kultury Żydowskiej w Krakowie.
Dorota Pająk - zajmuje się fotografią artystyczną, grafiką komputerową i poezją. Mieszka w Bielsku-Białej.

11.X. – 8. XI., Výstavní síň Euroregionu Těšínského Slezska Český Těšín:

OSTRAVSKÉ SYNAGOGY – HANA SLANINOVÁ

Rekonstrukce zničených židovských památek Ostravy v současném městském prostoru v kresbách. Autorské kresby míst, kde původně v Ostravě stávaly židovské synagogy a modlitebny. Jedná se o kresbu, která umožňuje pouhým překrytím vytvořit unikátní projekci - umístění původní stavby do současného prostředí.

Vernisáž výstavy 11.X. v 16.00 hod.

Hana Slaninová
Absolventka Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě, v současnosti studuje knižní a obalový design na Fakultě umění Ostravské univerzity. Vítězka 6. ročníku fotografické soutěže Gymnázia v Českém Těšíně se sérií Kolem mé hlavy. Kromě fotografie se věnuje kolážím a kresbě. Ilustrátorka sbírky „Potichu odstřelované pilíře“ Lukáše Bárty. Členka ostravské skupiny Amnesty International.

 

 

IMPREZY TOWARZYSZĄCE/DOPROVODNÉ AKCE
9 – 13 X, Twój Zakątek, ul. Śrutarska, Cieszyn
godz. 10.00 – 20.00
DNI KUCHNI ŻYDOWSKIEJ

Oryginalna, specyficzna i bardzo różnorodna kuchnia żydowska swą odrębność zawdzięcza przede wszystkim wpływom zaleceń religijnych – przestrzegania zasad koszerności – na codzienny jadłospis. Żydowskie potrawy to dzisiaj cała masa przepisów. W „Twoim Zakątku” posmakujemy tradycyjnych specjałów żydowskich takich jak: czulent, rolada kartoflana, gęsie pipki, gelifte fisz, cymes, szlajmzupe,  bajgle, kugel i hamantaszki.

Organizatorzy/Organizátoři:
Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy”
Dům dětí a mládeže Český Těšín
Miasto Cieszyn
Město Český Těšín

 

Partnerzy/Partneři:

Stowarzyszenie Żydowskie Motywy
Żydowskie Muzeum Galicja
Hotel Liburnia
Biblioteka Pedagogiczna
Občanské sdružení EducationTalentCulture

Městská knihovna Český Těšín

Euroregion Tešínské Slezsko


Patroni medialni:
Radio 90
Głos Ziemi Cieszyńskiej
Portal Śląska Cieszyńskiego OX.PL

Karvinský deník

Třinecký hutník

Horizont, slezský týdeník

Naši partneři